تبلیغات
سرودآبشار - بهترین معیار برای انتخاب همسر از نظر اسلام چیست؟

امروز:

بهترین معیار برای انتخاب همسر از نظر اسلام چیست؟


بهترین معیار برای انتخاب همسر از نظر اسلام چیست؟

همانطور كه می دانید ازدواج یكی از مهمترین حوادث و رویدادها ی زندگی است و نقش مهمی در سرنوشت و سعادت و خوشبختی انسان دارد ، مضافاٌ بر اینكه اگر به نحو صحیح انجام پذیرد بسیاری از نیازهای انسان را اعم از نیازهای عاطفی و جنسی را تاْمین و باعث آرامش روحی انسان می شود بنابراین در عین حال كه نباید در انتخاب همسر خیلی وسواس گونه عمل كرد اما دقت ،شناخت و اتخاذ تصمیم حساب شده و بالاخره انتخاب صحیح از شرایط ضروری یك ازدواج موفق است.
درست است كه انتخاب همسر مسئله ای مهم و حساس است ولی در عین حال نباید زیاد وسواس به خرج داد. هیچ كس صد درصد طبق معیارهایی كه انسان ابتدائا در نظر دارد آفریده نشده و پرورش نیافته است . كما این كه ممكن است نسبت به طرف های مقابل شما نیز همین گونه باشد و صد درصد آن طور كه آنان می خواهند نباشید. بنابراین ضمن حفظ معیارهای لازم باید چند نكته را در نظر گیرید:
1) چون جامعه ما اسلامی است و اكثر قریب به اتفاق مردم تا حدود زیادی متناسب با فرهنگ و ارزش های اسلامی رشد كرده اند نور ایمان و اسلام در غالب دلها تابان است . البته درجات ایمان متفاوت است ولی شما هم نباید انتظار داشته باشید كه حتما از بالاترین سطح ایمانی انتخاب كنید. بلكه همین كه دختری را یافتید كه نسبت به وظایف دینی همسریابی خود كوشاست و گرد معصیت نمی چرخد كافی است. در روایات متعددی آمده است كه به هنگام گزینش همسر به اخلاق و روحیات و رفتار خانواده اش بنگرید زیرا او در چنان محیطی پرورش یافته و منعكس كننده همان روش ها و هنجارهاست بنابراین با تحقیق كافی درباره فرد مورد نظر و خانواده وی، می توانید مطمئن شوید كه آیا زن زندگی هست یا نه و به وجود ویژگیهای لازم برای یك زندگی مشترك پی ببرید و بدین ترتیب دغدغه خاطرتان كاهش یابد.
2) شما در صورتی كه 70 یا60% از معیارهای خود را در كسی یافتید می توانید به همان اكتفا كنید و بیش از آن را با برنامه ای حساب شده و با اخلاق رفتار و ارشاداتی نیكو و صمیمانه بسازید. ضمن آن كه سطح توقع خود را نباید خیلی بالا ببرید سایت همسریابی و از طرفی باید بكوشید كه خود نیز زوجی نیكو، با وفا، خوش اخلاق و شایسته برای همسرتان باشید. 3) از خداوند در این امر مهم استعانت جویید. 
4) مشورت با بزرگان فامیل و خانواده بخصوص پدر و مادرتان در این رابطه بسیار نافع است.
5) با نگاهی به ازدواجهای موفق دیگران و كشف رمز موفقیت آنها در این امر به تدریج ترس و وسواس تان از بین خواهد رفت. و همین كه وارد اقدامات عملی در این زمینه شدید با گذر زمان این نگرانی از بین می رود.
در ادامه لازم می دانیم شما را ابتدا با معیارهای كلی دوستیابی انتخاب همسر و سپس راههای احراز آن معیارها آشنا كنیم :
معیارها و ملاك هایی كه در انتخاب همسر باید در نظر گرفته شود دو نوع است .
الف . آنهایی كه ركن و اساس اند و برای یك زندگی سعادتمندانه حتما لازم اند.
ب . آنهایی كه شرط كمال هستند و برای بهتر و كاملتر شدن زندگی اند و بیشتر به سلیقه و موقعیت افراد بستگی دارد.
ملاك های دسته اول عبارتند از: 
1. تدین و دین دار بودن فرد. زیرا انسانی كه دین ندارد هیچ ندارد انسان بی دین در حقیقت مرده ی متحرك است و كسی كه پای بند به دین (كه اصلی ترین مسأله زندگی است) نباشد هیچ تضمینی وجود ندارد كه پای بند به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترك باشد. انسان دیندار هرگز نمی تواند با همسر بی دین كنار بیاید و با هم زندگی سعادتمندانه ای داشته باشند. 
2. اخلاق نیك داشتن كه منظور داشتن صفات و خلق و خوهای پسندیده در نظر عقل و شرع است . در واقع اخلاق و دین دو ملاك و معیار اصل در ازدواج و انتخاب همسر است . 
اگر بخواهیم نمونه هایی از اخلاق خوب و بد را اشاره كنیم می توان موارد زیر را ذكر كرد.
الف . خوش زبانی و بدزبانی زبان ترجمان و بیانگر احوال درون است و زبان دریچه ای است از محتویات درون فرد, زبان انسان آینده ی دل اوست
ب . بزرگواری و حسادت 
ج . خوش خلقی و كج خلقی
د. حق پذیری و لجاجت
3. شرافت و اصالت خانوادگی كه منظور نجابت و پاكی خانواده است زیرا ازدواج دختر و پسر تنها پیوند و تركیب دو فرد نیست بلكه پیوند دو خانواده است و نمی توان گفت من می خواهم با خود این فرد ازدواج كنم و كاری به خانواده و فامیلش ندارم . زیرا این فرد شاخه ای است از این خانواده و از ریشه های همان درخت خانواده تغذیه كرده است و صفات اخلاقی , روحی عقل و جسمی آن خانواده را از راه وراثت و محیط و عادات به این فرد منتقل كرده است .
4. عقل ; در واقع همان نور افكنی است كه جاده زندگی را روشن می كند و باید زن و شوهر برای اداره ی زندگی و تربیت فرزندان از نیروی عقل و فهم مجهز برخوردار باشند و رشد عقلی كافی پیدا كرده باشند همان طور كه ائمه اطهار ما را از ازدواج با افراد احمق و كم عقل نهی فرموده اند.
5. تناسب , همتایی و كفو همدیگر بودن كه از حساس ترین نكاتی است كه باید در انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد همتایی و تناسب از نظر و جنبه های مختلف مثل
الف . تدین و میزان پای بندی به دستورات شرع
ب . همتایی و هماهنگی فرهنگی و فكری
ج . همتایی اخلاقی و پای بندی به آداب اخلاقی
د. كفو همدیگر بودن از نظر تحصیلات علمی
ه. تناسب در زیبایی 
و. تناسب سنی 
ز. تناسب مالی و سطح اقتصادی و...
ملاك ها و معیار و مسائل دیگری كه بیشتر مربوط به سلیقه و موقعیت افراد دارد. در دسته ی دوم قرار می گیرد و می توان از آن صرف نظر كرد. ولی برای اینكه بتوانید به یك تصمیم صحیح و عاقلانه ای برسید دوست یابی بهتر است با افراد مورد اعتماد خویش، والدین، یا اقوام نزدیك دلسوز و عاقل و دارای تجربه مشورت كرده و با دقت كافی تصمیم مناسبی اتخاذ فرمایید.
ما معیارهایى را كه در احادیث براى همسر خوب ذكر شده، بیان مى‏كنیم. شما هم همین شرایط را مد نظر بگیرید و با توكل به خداوند اقدام نمایید. البته این شرایط نسبت به افراد نسبى هستند و نباید انتظار داشته باشید شخص مورد نظر شما از بالاترین حد آن برخوردار باشد.
حضرت على(ع) ضمن آموزش دعایى جهت ازدواج معیارهایى را براى انتخاب همسر بیان فرموده‏اند كه عبارتند از:
1- صالحه (شایسته): خانمى كه كارهاى شایسته و مورد پسند خدا را انجام دهد؛
2- ودود: با محبت باشد؛
3- ولود: نازا وعقیم نباشد؛
4- شكور؛ در مقابل نعمت‏هاى الهى شكرگذار باشد؛
5- قنوع: اهل قناعت باشد تا در زندگى تو را به زحمت نیندازد؛
6- غیور: نسبت به دین خدا و عفت غیرتمند باشد؛
7- در برابر احسانى كه به او مى‏شود، قدردانى كند؛
8- چنانچه از سوى تو كار ناروایى سرزد، عفو و اغماض كند؛
9- اگر در زندگى یادآور خدا شدى، تو را همراهى كند و اگر خدا را فراموش كردى، یادآور تو شود و به تو تذكر دهد؛
10- آن گاه كه از منزل خارج شدى، خودش را حفظ كند؛
11- و هرگاه به منزل وارد شوى، با ورودت خوشحال و مسرور گردد؛
12- چنانچه به او دستور و فرمان دادى، اطاعت كند و اگر براى او قسم خوردى، باورت كند و تكلیف خود را انجام دهد؛
13- و اگر ناراحت شدى و او را مورد غضب قرار دادى، اسباب خشنودیت را فراهم آورد.

گفتنی است همسر ایده آل از صفاتی باید برخوردار باشد كه هر صفتی از راهی خاص احراز می گردد. برخی از این طرق عبارتند از:
1- تحقیق و بررسی از خانواده و چگونگی روابط خانوادگی و فامیلی. چون هر فردی تحت تأثیر محیط خانواده به دنیا آمده و رشد كرده است و از آن فضای فرهنگی و اجتماعی تأثیر پذیر بوده و هست.
2- تحقیق و شناسایی دوستان و نزدیكان و رفقای صمیمی در محل زندگی و سكونت، محل درس و محل كار.
3- گفتگوی مستقیم (ولی تحت نظارت خانواده های دو طرف) با یكدیگر و اطلاع یافتن از نقطه نظرات همدیگر درباره مسائل مختلف و آنچه در آینده می تواند در زندگی مشترك تان تأثیرگذار باشد و كسب اطلاع از میزان اهتمام وی نسبت به ملاك ها و معیارهای معرفی شده.
بنابراین برخی اطلاعات را می توان در غیر از جلسه مشترك بدست آورد. در عین حال آنچه مهم است در چنین جلساتی موضوعات ومسائل را طرح كرد و از یكدیگر بپرسید و از ویژگیهای یكدیگر اطلاع بیشتری پیدا كرد.
موضوعات قابل طرح در گفت و گوى قبل از مراسم عقد مختلف است؛ زیرا افراد عقیده‏ها، آرمان‏ها، هدف‏ها و خواسته‏هاى گوناگون دارند. البته بعضى از مسائل و موضوعات عمومى است و ضرورت دارد جوانان قبل از ازدواج براى آگاهى یافتن از ویژگى‏هاى جسمانى، روانى، اخلاقى یكدیگر مطرح كنند و درباره آن‏ها به گفت و گو بنشینند. ناگفته پیداست، این گونه جلسات حتماً باید تحت اشراف خانواده‏هاى دو طرف صورت گیرد؛ زیرا مذاكره مستقیم و بدون اطلاع خانواده دختر و پسر مطلوب عرف و در اكثر موارد مورد پسند شرع و عقل نیست و به جاى این كه زوج جوان را به حقیقت برساند، مایه انحراف و مشكلات دیگر مى‏شود. در این جلسات مى‏توان درباره مسائل زیر گفت و گو كرد: 
1. خط مشى كلى زندگى آینده‏ 
مراد تبیین مبناى زندگى آینده است؛ براى مثال جوان متدین مى‏خواهد زندگى اش بر اساس قوانین اسلام بنا شود. در این جا باید از میزان پاى بندى افراد به ارزش‏هاى دینى و اخلاقى سؤال شود. 
2. اهداف زندگى‏ 
یعنى هدف هایى كه هر كدام قصد دارند در زندگى آینده شان دنبال كنند؛ هدف‏ها و آرمان‏هاى علمى و تحصیلى، اجتماعى، شغلى و...؛ براى مثال تا چه اندازه به ادامه تحصیل علاقه‏مند است و مشكلات تحصیل را تحمل مى‏كند. شغل مناسب و مورد علاقه‏اش چیست؟ جایگاه اجتماعى را داراى چه اهمیتى مى‏داند؟ از نظر اقتصادى و مالى به چه سطحى مى‏اندیشد و حداقل و حداكثر چقدر است؟ 
3. چگونگى رابطه با خانواده و بستگان 
براى مثال به چه اندازه به رفت و آمد با اقوام و خویشان و نیز دوستان اهمیت مى‏دهید و بر آن اصرار مى‏ورزید؟ به آداب و رسوم فرهنگى و اجتماعى رفتار با بستگان چقدر پایبندید؟ 
4. خواست‏ها و انتظارهاى دو طرف از یكدیگر 
5. شیوه تربیت فرزندان 
مسؤولیت تربیت با چه كسى است و چگونه باید آن را آموخت؟ 
6. نقص‏هاى جسمانى و بیمارى‏هاى مزمن احتمالى یكدیگر 
در این جلسات همسریابی مچگرام باید به نكات زیر توجه شود تا به شكل مناسب انجام گیرد و دو طرف به هدف خود دست یابند. 
1. گفت و گو باید خونسردانه و با آمادگى قبلى و در فضایى آرام و بدون خوف و فشار از طرف دیگران صورت گیرد. 
2. گفت و گو پس از انجام خواستگارى رسمى از طرف خانوادها و تحقیق و آگاهى از بعضى شرایط كه در مرحله تفحص به دست مى‏آید، انجام گیرد نه در ابتداى آشنایى؛ به عبارت دیگر، در واپسین مراحل تحقیق و قبل از مراسم عقد باید گفت و گو تحقق یابد. 
3. براى موفقیت بیش‏تر، دو طرف باید در ابتداى جلسه از یكدیگر بخواهند صادقانه به پرسش‏ها و مسائل مطرح شده پاسخ دهند تا از صفات اخلاقى و خصوصیات یكدیگر آگاهى یابند.
در باره احراز صفات معنوی و روحی مانند تقوی و اخلاق از طرق نیز باید عمل كرد:
- بررسی اصالت خانوادگی
- سلامت روابط درون خانواده و مشی زندگی
- احراز برخی از سطوح سلامت روحی و روانی و جسمی ( وسواس و اضطراب و تیك وبد بینی و...)
- تقیدعملی به احكام دینی و مذهبی و اخلاقی مانند نماز اول وقت ، مرجع تقلید داشتن و حساب شرعی و پرداخت خمس و زكات و ... .
- آگاهی از سطح انتظارات و سطح توقع فردی و خانوادگی.
جهت آگاهی بیشتر نسبت به این موضوع مطالعه كتاب های ذیل مفید خواهد بود:
1- جوانان و انتخاب همسر على اكبر مظاهرى 2- ازدواج آسان و شیوه همسردارى محمد محمدى اشتهاردى 3- ازدواج آسمانى على اكبر مظاهرى 4- ازدواج پایدار كاظمى حقیقى 5- ازدواج در اسلام مصطفى كاشفى خوانسارى 6- ازدواج و روابط زن و مرد نجفى یزدى 7- پیوند دو قلب یا راهنماى ازدواج مهدى پاكزاد 8- جوانان و ازدواج - زندگى بهتر سید احمد واحدى 9- جوانان، ازدواج و مسایل جنسى روح اللّه‏ خالقى 10- راهنمایى ازدواج بهزاد رحمتى 11- همسران برتر، غلامعلى افروز 12- انتخاب همسر، ابراهیم امینى 13- ازدواج مكتب انسان‏سازى، دكتر پاك‏نژاد
منبع
سایت همسریابی مچگرام


نوشته شده در : شنبه 6 آذر 1395  توسط : فهیمه سالاری.    نظرات() .

برچسب ها: همسریابی ، سایت همسریابی ، دوستیابی ، دوست یابی ، همسریابی مچگرام ، http://machgram-best.com ،
is a foot corn painful
سه شنبه 6 تیر 1396 06:03 ق.ظ
Right here is the perfect site for anyone who really
wants to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not
that I really would want to?HaHa). You certainly put a new spin on a subject that's been discussed for years.
Great stuff, just great!
http://markedtycoon4467.snack.ws/repair-hammer-toe-without-surgery.html
دوشنبه 5 تیر 1396 07:46 ب.ظ
Since the admin of this site is working, no uncertainty very shortly it will be well-known,
due to its quality contents.
economictower1394.soup.io
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 10:18 ب.ظ
This is the perfect website for anybody who wants
to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not
that I actually will need to?HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that's been written about for
many years. Wonderful stuff, just excellent!
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 11:29 ب.ظ
Hiya! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.

Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

My website covers a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to shoot
me an e-mail. I look forward to hearing from you!

Great blog by the way!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر